Sabtu, 3 Disember 2011

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN:-


MATA PELAJARAN                    : Pendidikan Islam
KELAS                                           : 1 Bestari
TARIKH                                         : 17-11-2011
HARI                                              : Khamis
MASA                                            : 7.40-8.10 pagi
BIDANG                                        : Asuhan Tilawah Al -Quran
TAJUK                                           : Mengenal Huruf Hijaiyyah bersambung yang mengandungi baris
                                                          Satu diatas.
PENGETAHUAN SEDIA ADA   : Murid sudah mempelajari huruf hijaiyyah baris satu diatas pada
                                                          Pelajaran yang lepas.
BILANGAN PELAJAR                 : 30 Orang.
HASIL PEMBELAJARAN           : Di akhir pembelajaran murid-murid :
ARAS 1                                          : Mengenal dan menyebut huruf bersambung dan berbaris satu
                                                          Diatas.
ARAS 2                                          : Membunyikan kalimah-kalimah berbaris satu diatas yang ber-
                                                          Sambung dengan betul.
ARAS 3                                          : Membezakan huruf bersambung dengan tidak bersambung yang
                                                          berbaris satu diatas.
KEMAHIRAN BERFIKIR           : Membezakan bunyi huruf bersambung yang berbaris satu diatas.
KEMAHIRAN MASA DEPAN   : Supaya murid-murid dapat menjadi manusia yang celik Al-Quran.
GABUNG JALIN                          : Akhlak.
PENERAPAN ILMU                     : Jawi,Bahasa Arab,Bahasa Melayu.
PENERAPAN NILAI                    : Bersungguh-sungguh, bekerjasama dan rajin.
KAEDAH/TEKNIK                       : Latih tubi, permainan.
BAHAN BANTU MENGAJAR   : Kad huruf, kad puzzle, buku iqra’.

LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
CATATAN / BBM
PENDAHULUAN
(2 MINIT)
Bacaan Doa
-Guru masuk kelas dan       memberi salam.
-Murid menjawab salam guru.
-Guru meminta murid menadah tangan dan membaca doa penerang hati bersama guru.
-Nilai:

-Pengharapan dan keyakinan kepada Allah
SET INDUKSI
 ( 5 MINIT)
Permainan ‘Puzzle’
Menggunakan kad huruf.
بو  

سين

-Guru meminta beberapa orang murid untuk memilih kad yang mengandungi huruf-huruf Hijaiyyah bersambung yang berbaris satu diatas.

-Kemudian huruf-huruf tersebut ditampal papan putih.


-Kaedah :

-Perhatian
-Soal jawab

-BBM :
- Kad Huruf
LANGKAH 1
 ( 6 MINIT)
Mengenal dan menyebut huruf bersambung yang berbaris satu diatas.

نب
تر
نبت
جلس
كتب
فعل
-Guru menunjukkan kad-kad kalimah huruf bersambung yang berbaris satu diatas.

-Guru menampal kad-kad huruf tersebut di papan putih dan menyebut bunyi kalimah tersebut.

-Murid-murid mengikut sebutan guru berulang kali.






Kaedah:

-Latih tubi


BBM :

Kad-kad huruf yang bersambung.
LANGKAH 2
 ( 6 MINIT)
Membunyikan kalimah-kalimah bersambung yang  berbaris satu diatas.
-Guru menampal lebih banyak contoh kalimah bersambung yang berbaris satu diatas di papan putih.


-Guru meminta murid-murid menyebut kalimah-kalimah tersebut secara kelas dan individu berulang kali.

Kaedah :
-latih tubi

BBM:
-kad-kad huruf
LANGKAH 3
(6 MINIT)
Membezakan huruf bersambung dengan yang tidak bersambung yang berbaris satu diatas. 
      


ت ر –  تر
ب ث— بث
ن ن ن— ننن
ب د ر— بدر
ف ع ل----فعل
-Guru menulis di papan putih huruf-huruf tunggal yang tidak bersambung .

-Kemudian guru menulis pula kalimah huruf yang bersambung yang terdiri dari huruf-huruf tunggal tersebut.

-Kemudian guru menampal kad-kad huruf bersambung yang berbaris satu diatas,dipapan putih.

-Guru meminta murid-murid mengeluarkan huruf-huruf tunggal yang tidak bersambung dari huruf-huruf bersambung tadi seperti menceraikan huruf-huruf bersambung  menjadi huruf-huruf tunggal.







Kaedah:

-Latih tubi

Nilai:

-Bersungguh-sungguh
-Fokus
-Kerjasama


BBM:

-kad-kad huruf.
PENUTUP
(5 MINIT)
Pengukuhan
-Guru menyebut kembali kalimah-kalimah dipelajari dipermulaan P&P tadi.


-Murid-murid mengikut bacaan guru berulang  kali secara kumpulan dan individu guru memangil secara individu untuk tasmik Iqra’.

-Guru memberi latihan kepada murid-murid lain yang sedang menunggu untuk membaca Iqra’.
Keadah:

-Latih tubi
-Tasmik


BBM:

-Buku Iqra’

Khamis, 10 November 2011

PAHALA DAN DOSA


PAHALA DAN DOSA
Apakah yang dimaksudkan dengan PAHALA?
*      Pahala adalah balasan baik yang dikurniakan Allah kepada hambanya kerana mentaati perintah Allah dan meninggalkan laranganya.

Cara-cara mendapat PAHALA
*      Perlulah melakukan perkara-perkara kebaikan
*      Meninggalkan perkara-perkara yang dilarang
*      Disertai niat yang ikhlas

Apakah yang dimaksudkan dengan dosa?
*      Dosa ialah balasan buruk diakhirat keatas hamba yang meninggalkan perintah Allah dan melakukan larangan.

Cara-cara mengelakkan dosa
*      Memohon perlindungan allah daripada godaan syaitan
*      Mematuhi nasihat ibu bapa dan guru.
*      Memilih kawan yang berakhlak mulia dan disukai ramai.
*      Berusaha menjauhi perbuatan yang keji.

Faedah bagi orang yang mengambil berat pahala dan dosa
*      Menjadi hamba yang solehah
*      Dikasihi dan diredhai oleh Allah dan Rasulnya
*      Dihormati rakan dan dimuliakan masyarakat.
*      Mendapat kebahagiaan didunia dan diakhirat
*      Mendapat nikmat syurga diakhirat
*      Mempunyai jati diri dan berakhlak mulia

RUKUN SOLAT


Ø  Solat ialah beberapa perkataan dan perbuatanyang dimulai dengan takhbiratulihram dan disudahi dengan salam mengikut syarat-syarat tertentu.
Ø  Rukunj ialah sesuatu perkara yang mesti ada dan dilakukan dalam tiap-tiap amalan.
Ø  Rukun solat pula ialah perkara-perkara yang wajib dilakukan semasa mengerjakan solat, jika tertinggal tidak sah solat itu.


Rukun solat ada 13 perkara.




Rukun qalbi
Rukun qauli
Rukun fe’li
1.       niat
2.       takbiratulihram

3.       membaca surah al-fatihah


4.       membaca tahiyat akhir

5.       selawat keatas nabi dalam tahiyat akhir


6.       memberi salam pertama

7.       berdiri betul

8.       rukuk serta tomakninah


9.       iktidal serta tomakninah

10.   sujud serta tomakninah


11.   duduk antara dua sujud serta tomakninah

12.   duduk tahiyat akhir


13.   tertib




ADAB MAKAN MAJLIS KERAMAIAN


·         masyarakat kita seringmengadakn majlis keramaian seperti majlis perkahwinan, majlis ulang tahun kelahiran, kenduri doa selamat, jamuan makan malam dan sebagainya.
·         Kita perlulah menjaga adab-adab dalam majlis terutamanya sewaktu makan:-
§  Perlu mengambil makanan mengiukut giliran
§  Tidak berebut-rebut ketika menganbil makanan
§  Ambil makanan yang perlu sahaja bagi mengelakkan perbaziran
§  Gunakan peralatan yang telah disediakan oleh tuan rumah seperti sudu, garfu, pisau dan sebagainya dengan betul dan cermat.
§  Duduk dengan tenang ditempat yang telah disediakan.
§  Mulakan makan dan minum dengan bacaan bismillah dan berdoa.
§  Beramah mesra dengan tetamu yang ada dimeja hidangan.
§  Duduk dengan sopan dan tertib.
§  Dahulukan orang yang lebih tua untuk mengabil makanan dan jagn berebut.
§  Ambil makanan yang berada berhampiran terlebih dahulu dan mengambil giliran jika makanan yang ingin diambil berada jauh dari kadudukan anda.
§  Tidak gelojoh.
§  Membasuh tangan sebelum makan.
§  Mendoakan keberkatan kepada oarng yang memberi jamuaan.